Koupili jste nezasíťovaný pozemek?
V předchozím článku (Jak nekoupit bezcenný pozemek a jak poznat, že je pozemek stavební) jsme probrali, co musíte vědět, než si stavební pozemek koupíte, co je to územní plán, regulační plán, území studie a jak je to se sítěmi a příjezdovou komunikací.
Ale co je zasíťování pozemku?
Pozemek můžete koupit již zasíťovaný kanalizací, elektrickou přípojkou, vodovodem. Pak sice zaplatíte za pozemek více, ale máte již po starostech s vyřizováním a budováním těchto přípojek.
O plynu se záměrně nezmiňuji, vzhledem k nynější situaci ve světě není preferovaný. Pokud nestavíte továrnu, topení a teplou vodu vyřešíte tepelným čerpadlem, vaření elektrickým sporákem.
Pokud pozemek ale nemá sítě typu kanalizace, vodovod, elektrická přípojka, je potřeba si dobře spočítat, kolik vás vybudování těchto sítí bude stát. Záleží, odkud a jak daleko je váš pozemek od možného připojení.
Samozřejmě se nevyhnete projektu, povolování a finančním nákladům, ale vše se dá řešit. Elektrickou přípojku vám ČEZ vybuduje s nákladem v řádu několika tisíců, odpady vyřešíte pořízením domácí čističky odpadních vod, která vám při správné funkčnosti ještě zajistí užitkovou vodu pro vaši zahradu. A pokud vodovod v obci není anebo je příliš vzdálen, pak si necháte udělat vrtanou studni.
Pouze musíte brát v potaz, že veškerá vyřízení těchto záležitostí nějaký čas trvají. ČEZ má 16 měsíců na vybudování elektrické přípojky, ale pokud je poblíž vedení, dočkáte se pravděpodobně dříve.
Povolení a provedení vrtu není hned, jedná se o delší časový horizont zhruba 6 měsíců vyřízení povolení a následně ještě nějaký čas, než se dostaví firma k realizaci, vzhledem k jejich vytížení. Investice do vrtu je zhruba 100-150. tis. Kč + příslušenství čerpadla, skruží, připojení do domu atd. Záleží, jak bude vrt hluboký, možná potřeba čerpací zkoušky vůči sousedním studním, zda se jedná nejdříve o průzkumný vrt nebo o vrt ihned využitelný. Dle požadavků zde můžete ušetřit anebo zaplatit o mnoho více.
Domácí čistírna odpadních vod je též zatížena povolením a jedná se zhruba o 3 měsíce. Následná realizace firmou není již zdlouhavá. Investice je v průměru okolo 85.000 Kč včetně projektu.
V nákladech vás tato investice vyjde zhruba do 300 tis. Kč. Ale vše máte vyřešeno, máte vlastní zdroj vody, vlastní čistírnu odpadů a připojenou elektřinu.
A nezapomeňte, pokud jakákoliv síť, kterou budete vést k vašemu pozemku, zasahuje umístěním do pozemku jiného vlastníka, musíte mít povolení od dotčeného vlastníka a samozřejmě pro pořádek všech stran zřízené věcné břemeno vedení a provozování uložené sítě. Něco vás bude stát geometrický plán, smlouva o věcném břemenu, poplatek na katastru, úplata vlastníkovi dotčeného pozemku, ale můžete se tím vyhnout velkým nepříjemnostem v budoucnu.
Těm, kteří se chystají koupit stavební pozemek, nebo již svůj pozemek mají, doporučuji řešit veškeré uvedené body nejlépe s ověřeným projektantem, můžete se tak vyhnout nepříjemnostem a ušetřit si čas.