Jak na prodej bytu s hypotékou?
Není to nic neobvyklého ani složitého, jen je potřeba mít plán a vědět, co je potřeba udělat. Pokud se dobře připravíte anebo si k ruce vezmete odborníka, který se v této záležitosti vyzná, nic nebrání hladkému a bezproblémovému prodeji.
Takže jak na prodej nemovitosti s hypotékou – pojďme si projít jednotlivé body.
1. Zkontrolujte podmínky vaší hypotéky – prvním krokem je kontaktovat banku, zjistit aktuální výši zůstatku hypotéky i případné poplatky za předčasné splacení a získat svolení s prodejem. V dnešní době online komunikace budete mít vše během chvíle vyřízené.
Poté, co dostanete informace ke své hypotéce, je důležité nastavit další jednotlivé kroky prodeje.
2. Stanovte tržní cenu – klíčovým krokem je správné nastavení ceny – ta by měla odrážet hodnotu nemovitosti v čase a místě a současný stav realitního trhu. A je nutno říct, že správně stanovená cena zvýší zájem o nemovitost a urychlí její prodej – to už může znít v mém případě jako trochu ohrané klišé, nicméně stále platné a zásadní. Zde doporučuji k sestavení tržního odhadu pro prodej oslovit kvalifikovanou osobu a nezkoušet si výpočty sám.
3. Možnosti řešení hypotéky při prodeji – protože nejsem hypoteční poradce, nastíním vám jen ty základní možnosti, které jsou nejběžnější a se kterými se nejčastěji v praxi setkávám. V zásadě jde o to, že prodej nemovitosti s hypotékou není nestandardní a zase tolik se od běžného prodeje neliší, jen to trvá delší čas kvůli administrativním krokům, které jsou potřeba podniknout.
- Máte vlastní finanční zdroje: Pak je to tedy nejjednodušší – hypotéku splatíte, banka zruší zástavu a byt k prodeji nabízíte již bez zatížení.
- Splacení hypotéky z kupní ceny: Kupující splatí váš úvěr přímo vaší bance. Což v praxi znamená, že kupující má buď vlastní finance nebo si bere úvěr – ať tak či onak, tato skutečnost se zanese do kupní a úschovní smlouvy a poté, co jsou smlouvy oboustranně odsouhlaseny a podepsány, peníze od kupujícího jsou složeny do úschovy, následně jsou na katastr vloženy všechny dokumenty a po přepsání vlastnického práva jsou finance uvolněny – část jde přednostně na splacení vašeho hypotečního úvěru a zbytek jde vám jako prodávajícímu.
- Převzetí hypotéky kupujícím: Pokud jsou podmínky vaší hypotéky výhodné, může ji kupující převzít. Banka však nejprve musí posoudit, zda kupující splňuje podmínky pro převzetí. Tato možnost je z uvedených ta nejméně častá, ale stává se.
4. Připravte byt k prodeji
Říkám si, že u každého kroku prodeje nemovitosti zdůrazňuji, jak je důležitý. Ale pravda je, že každý jednotlivý úkon, který zde zmiňuji má svůj účel a důvod. Je to jako skládání puzzle – jeden dílek vynecháte a výsledek už není takový, jaký by měl být. A když se jedná o prodej vašeho majetku, nikdo přece nechce prodělat nebo něco pokazit.
Takže k věci – každou nemovitost je potřeba důkladně k prodeji připravit – staré nemovitosti vyklidit a uklidit, klidně provést lehké opravy; novější a nové nemovitosti uklidit, zbavit zbytečných věcí, trochu nablýskat a navonět (na tohle jsem kdysi psal článek, který je svým obsahem stále aktuální: článek: Příprava nemovitosti na prodej). Tuhle přípravu děláme proto, abychom mohli váš dům anebo byt ukázat v tom nejlepším světle, aby vynikl potenciál a nemovitost mezi konkurencí nezapadla, no a samozřejmě proto, aby prodej byl rychlý a vy jste mohli dostat co nejvíce peněz.
5. Prezentace, propagace a prodej
Uklizená a připravená nemovitost dělá hned lepší dojem, tvorba prezentace jde skvěle od ruky a inzerát nebo v mém případě i webová prezentace vystřelí vaši nemovitost mezi ty, co jsou nejlépe vidět.
Tady bych se rozepisoval dlouho, jak má probíhat tvorba prezentace, prodej a propagace, takže zde jen nabídnu můj postup, který provízí každého mého klienta: https://jindrichkuthan.cz/prodej-nemovitosti/
Jakmile se začnou ozývat zajemci, nezapomeňte, že i na prohlídkách musí dům zařit a lákat k zabydlení. Ale také buďte připraveni zájemcům vysvětlit detaily týkající se prodeje bytu s úvěrem.
5. Podepsání smlouvy a právní náležitosti
Po nalezení kupujícího je potřeba uzavřít kupní smlouvu, která přesně určí způsob vyrovnání hypotéky a právní závazky obou stran. Zde jednoznačně doporučuji se obrátit na právní kancelář, která se zabývá nemovitostním právem. Já osobně nikdy nedělám smlouvy sám, vždy tento krok nechávám na odbornících.
6. Úhrada hypotéky a převod vlastnictví
Po vyrovnání hypotéky dle zvolené metody proběhne převod bytu na kupujícího a zápis do katastru nemovitostí. Tak a máme hotovo! Už tedy víte, jak prodat byt s hypotékou?
Pokud vám to přišlo složité nebo náročné a rádi byste k ruce odborníka, který vás tímto procesem provede, pak mi klidně dejte vědět a můžeme se do toho pustit společně. Konzultace je pro vás nezávazná a samozřejmě zdarma.