Skryté a jiné vady nemovitostí - na co si dát pozor při prodeji
29. 11. 2021

Skryté a jiné vady nemovitostí - na co si dát pozor při prodeji

Dobrý den, vítejte u mého videoblogu.

Dnes rozeberme téma skrytých a zjevných vad u nemovitostí.

 

Pokud prodáváte nemovitost a chcete se vyhnout nepříjemnostem, anebo i soudním sporům po prodeji a nechcete přijít o vaše peníze, které máte již na svém účtu za vaši nemovitost, pak se určitě podívejte na toto video a poslechněte si, jak se vyhnout nepříjemným problémům, které mohou nastat, když zamlčíte vady na prodávané nemovitosti.

Při prodeji nemovitosti se často zapomíná na její popis v kupní smlouvě.

A o jaký popis se jedná? Popis má být takový, kde bude uveden skutečný stav nemovitosti po technické a právní stránce.

A nyní tedy k vadám.  Nemovitost může mít vady zjevné, skryté a právní. Pokud tyto vady nezohledníte do kupní smlouvy a neobeznámíte s nimi kupující, máte zaděláno na nepříjemnost.

Zjevné vady jsou takové, jak název napovídá, které jsou na první pohled viditelné. Zjevná vada se zaznamenává již při předání nemovitosti do předávacího protokolu, pokud již není tedy zapsána v kupní smlouvě.

Skryté vady jsou neviditelné, projeví se až později po nějaké době. A o jakou vadu se může jednat?  Jedná se například o takovou vadu, kdy vás majitel ujistí, že v domě je třeba něco opravené, vybudované, instalované, ale ve skutečnosti to není. Může se taky jednat o technologickou vadu, která v momentě prodeje není kupujícímu a třeba i prodávajícímu zjevná, jako je zatékání do střechy, tvořící se plíseň za sádrokartonem od vlhkosti, špatně použité stavební materiály, životu nebezpečná elektroinstalace, zadělaná prasklina na nosném zdivu ohrožující statiku domu, dřevomorka.

K tomu všemu máme ještě právní vady, například váznoucí nájemní vztah na nemovitosti, nezapsané stavby, věcná břemena, skryté a neviditelné vedení sítí (kanalizace, plyn, telekomunikace, odpady a jiné).

U skrytých vad mají kupující 5 let na jejich uplatnění, často s velkým úspěchem. Pokud v této době vadu neuplatní, soud jim jí nepřizná.

A v případě úmyslného zakrytí vady ze strany prodávajícího, může kupující uplatnit právo na odstranění vady i nad lhůtu 5 let. Jedná se o vadu, o které prodávající věděl, ale úmyslně ji zatajil.  U této výjimky je ovšem obtížná vymahatelnost z důvodu prokázání úmyslu.

Vady následně rozdělujeme na odstranitelné a neodstranitelné.

U odstranitelné můžeme neprodleně žádat o nápravu, opravu, nebo slevu z kupní ceny.

U neodstranitelné máme nárok od kupní smlouvy odstoupit, od transakce plně odejít, nejpozději však do 5 let.

Často je používána do kupních smluv formulka „jak stojí a leží“. Tato formulace je často chápána chybně. Prodávající si myslí, že je ochrání před vším, ale tak to není.  Jedná se o stav, kdy kupujícímu nemovitost přenecháváme jako celek tak, jak je v době předání, to znamená včetně veškerého movitého vybavení a příslušenství.

Chcete se vyhnout následným problémům? Pak pro vás mám několik typů, jak tomu předejít.

Při prodeji nemovitosti jakéhokoliv typu a stáří, nezatajujte kupujícím stav a vady. Nemaskujte vady, které se stejnak dříve či později projeví. Nemovitost jim vždy pečlivě odprezentujte, s klady i zápory. Vše následně zaneste do kupní smlouvy, všechna fakta o stavu nemovitosti, jak vad zjevných, tak i vad, které se můžou teprve do budoucna projevit a víte o nich.

Pokud bude stav nemovitosti řádně popsaný v kupní smlouvě, jste chráněni před možnými nepříjemnostmi.

Vytvořte si foto a video záznam nemovitosti, později může posloužit jako důkaz o stavu v době prodeje a předání.

Jistotu můžete mít, pokud si necháte vypracovat znalecký technický posudek odborníkem a ten bude přílohou kupní smlouvy.

Samozřejmě se může stát, že ani vy nevíte o vznikajícím problému, třeba při zatékání do střechy domu. Pak je potřeba se smírčí cestou domluvit s kupujícím na vhodném kompromisu, pro spokojenost všech stran.

Zapamatujte si, že vás ochrání jen popis stavu vaší nemovitosti v kupní smlouvě, protože co je psané, je taky dané a obhajitelné.

Když nabírám nemovitosti je jedna z prvních věcí zjišťování stavu nemovitosti. Snažím se od majitele získat maximum informací a nemovitost vždy důkladně procházím. Realitní makléř má znát alespoň základní technické prvky výstavby, měl by sám poznat a upozornit na stav nemovitosti, pokud se mu něco nezdá. Prodávající vždy upozorňuji, jaké je mohou čekat úskalí, pokud záměrně zatají vadu.

Vše je o komunikaci a pokud je kupujícímu vše řádně a pravdivě vysvětleno, pak se vyhnete mnoha starostem.

Pokud si nevíte rady s prodejem vaší nemovitosti, neváhejte mě oslovit na uvedených kontaktech.

Jindřich Kuthan
Autor: Jindřich Kuthan

Vítám Vás na mých stránkách. Jmenuji se Jindřich Kuthan, jsem realitní makléř a rád bych Vám nabídl mé služby. Pokud hledáte někoho, kdo se špičkově postará o prodej Vaší nemovitosti, jste zde správně.

V realitách působím od roku 2008. Podnikání na realitním trhu je pro mne nejenom práce, ale zároveň i hobby, což se odráží i na mém přístupu ke klientovi, dávám přednost otevřenému dialogu, kdy vyslechnu klientovy potřeby a přání a zároveň navrhuji individuální řešení. Zakládám si na férovém jednání, dobrém jménu a pověsti, což dokládají reference mých klientů. Zároveň je pro mne důležité neustálé vzdělávání, k prezentaci Vaší nemovitosti používám moderní nástroje.

Prodat vaši nemovitost za co nejvyšší cenu k vaší plné spokojenosti je samozřejmostí, kterou očekává každý klient. Já se ale snažím poskytnout takové služby, aby po skončení obchodu byl klient nejen spokojen se svým výběrem makléře pro prodej své nemovitosti, ale aby rád doporučil mé služby svým známým a přátelům.

Za každým prodejem nemovitosti se totiž skrývá lidský příběh. A to je důvod, proč by nikdo neměl tak důležitý životní krok podceňovat. Ani prodávající, ani makléř. 

Za 13 let mé praxe jsem načerpal mnoho nejen obchodních zkušeností, prošlo mi rukama několik desítek nemovitostí, takže jsem schopen Vám poradit i při komplikovaných prodejích. Péči o prodej nemovisti věnuji maximum, aby vše směřovalo k úspěšnému zakončení obchodu.

Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, neváhejte mě kontaktovat. Rád se s Vámi sejdu u kávy.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Požádejte o TRŽNÍ ODHAD vaší nemovitosti! 
Zpracování zdarma do 48 hodin.

Potřebujete konzultace k prodeji? 
Pokud si nevíte s čímkoliv rady, jsem tu pro Vás. 

Zavolejte mi, pošlete zprávu nebo napište email.

Odpovím obratem.