Posvítíme si na výhradní zprostředkovatelskou smlouvu
07. 05. 2023

Posvítíme si na výhradní zprostředkovatelskou smlouvu

Často se setkávám s tím, že si moji klienti nechávají výhradní zprostředkovatelskou smlouvu před jejím podpisem zkontrolovat právníkem. Chtějí si být jistí, že podepisují dokument, který je nijak nepoškodí. Ano, to je naprosto v pořádku, od toho tady také právníky máme. Ale faktem je, že není právník jako právník. Nemovitostní právo je poměrně specifický obor, a ne každý právník v něm má dostatečnou praxi a zde je právě kámen úrazu, takže za mě určitě jednoznačně doporučuji: Nechávejte si vždy smlouvy kontrolovat od právníka, který se v nemovitostním právu vyzná a je zde jako ryba ve vodě. A nemyslím tím jen zprostředkovatelské smlouvy, ale veškeré písemné dokumenty týkající se například prodeje a koupě, darování nemovitosti, směně, věcných břemen atd.


Z praxe mohu potvrdit, že nejvíce nedorozumění se stává, když moji klienti dají zkontrolovat smlouvu svému známému právníkovi, který je ale specialista na jiný právní obor.
Takové malé přirovnání. Představte si, že byste šli na ORL za lékařem a potřebovali byste
zkontrolovat, jestli se Vám dobře hojí zlomená noha… Takže asi tak podobné to je. Právníci, kteří se nemovitostním právem nezabývají, často upravují a chtějí vymazat ustanovení, která ani podle zákona o realitním zprostředkování vymazat nelze. Pokud by se tak stalo, v tu chvíli smlouva pozbývá platnosti.


Moje výhradní zprostředkovatelská smlouva není dlouhá, řekl bych, že je jasná, pochopitelná, bez nějakého nesmyslného slovíčkaření, jsou zde přesně specifikované jak moje služby, tak práva a povinnosti obou stran a hlavně je již ověřena mnoha spokojenými klienty, včetně právníků, soudců, státních zástupců, exekutorů, tedy od
klientů, kteří by jen tak něco bez rozmyslu nepodepsali.


Přesto se stává, že jsou některé body rozporovány. V tu chvíli je potřeba s klientem bod po bodu probrat, vysvětlit.


Jak probíhá spolupráce se mnou? Podívejte se na moje realitní služby pro prodávající.

AKTUÁLNÍ REFERENCE:        Jindřich Kuthan.cz - realitní makléř na Firmy.cz


A taky proto píšu dnešní článek, rád bych si na výhradní zprostředkovatelskou smlouvu
trochu posvítil.


Její nedílnou a důležitou součástí jsou jasně definovaná práva a povinnosti. Tyto body mají být jasně popsané, aby bylo pro obě strany zřejmé, co se od nich očekává a co mohou očekávat od strany druhé.

Mezi práva a povinnosti prodejce patří například:

 • Poskytnout realitnímu makléři veškeré informace o nemovitosti, které jsou potřebné pro úspěšný prodej.
 • Neprodávat nemovitost jiným způsobem než prostřednictvím výhradní smlouvy s daným realitním makléřem.
 • Poskytnout makléři přístup k nemovitosti a umožnit mu přístup s kupujícím prohlížet nemovitost.
 • Nezatížit nemovitost břemenem, exekucí, aj., čímž by se nemovitost stala neprodejnou.

Mezi práva a povinnosti realitního makléře patří například:

 • Být zodpovědný za prodej nemovitosti a snažit se najít co nejlepšího kupce za tu nejlepší možnou cenu danou aktuálními podmínkami.
 • Poskytnout klientovi kompletní služby v domluveném rozsahu.
 • Podávat klientovi pravidelné zprávy o průběhu prodeje a o všech záležitostech týkajících se prodeje nemovitosti.
 • Provést klienta procesem prodeje od začátku až do konce.
 • Realitní zprostředkovatel provozuje vázanou živnost a jeho povinností je řídit se zákonem o realitním zprostředkování a zde má návazně na zprostředkovatelskou smlouvu mnoho dalších povinností.


Výhradní zprostředkovatelská smlouva také jasně stanovuje lhůtu, po kterou bude smlouva platit, a stejně tak jasně definuje provizi a podmínky pro ukončení smlouvy pro obě strany.
Důležitým bodem smlouvy jsou také náklady na zprostředkování prodeje, které jsou sjednány v předstihu a jsou součástí smlouvy.


 Výhodou je jasné definovaní prodeje, jež minimalizuje možné nedorozumění a předchází nežádoucím sporům mezi oběma stranami. Vše je jasně dané.
 Výhradní zprostředkovatelská smlouva může také zvýšit důvěru klienta v realitního makléře, protože ví, že se jedná o profesionála, který má exkluzivní právo na prodej jeho nemovitosti a je s ním vázán smlouvou.
 Dle zákona o realitním zprostředkování, musí být uzavřena písemná smlouva


Mnou poskytována zprostředkovatelská smlouva plně odpovídá zákonu o realitním zprostředkování.


Za sebe mohu říci, že s nevýhradní zprostředkovatelskou smlouvou jsem skončil již před mnoha lety a to z následujícího důvodu: Do prodeje svěřené nemovitosti dávám maximum své energie, času, znalostí, péče a FINANCÍ a očekávám vyrovnaný a férový obchodní vztah a stejně tak chci, aby si můj klient byl jistý, že i on má své jistoty a vybral si správně.

Součástí mé zprostředkovatelské smlouvy je písemný dodatek, ve které svým klientům garantuji mojí vlastní a prokazatelnou finanční investici v konkrétní výšikterá se pohybuje od 25 tis. Kč až po 150 tis. Kč a někdy i více pro jednu nemovitost.


A co je součástí zmíněné garance služeb?

 • Profesionální propracovaná prezentace
 • Rozsáhlá propagace na sociálních sítích, propracovaný profi marketing
 • Inzerce na nejnavštěvovanějších inzertních serverech
 • Kompletní právní a realitní služby
 • Průkaz energetické náročnosti budovy
 • … a mnoho dalšího

Veškeré uvedené služby jsou v písemném dodatku garance vždy rozepsány. Klientům dávám tak jistotu, písemně potvrzenou, že prodej proběhne na maximum a profesionálně.


A mé doporučení na závěr: Pokud se již se svým makléřem chystáte výhradní smlouvu podepsat, jasně a důrazně si před podpisem nechte vysvětlit, co vše vám makléř nabídne za služby ve své provizi. To znamená, jaké služby vám garantuje při prodeji vaší nemovitosti. Není nic horšího pro prodávající, než když podepíšou výhradní smlouvu, makléř vytvoří pár fotografií mobilem, nějaký stručný popis nemovitosti a takto nemovitost nabídne na trh. Ne, dnes se takto opravdu už neprodává, dnes se musí prodávat na bez kompromisní profesionální bázi. A nezapomeňte, vše, co makléř slíbí, že udělá a poskytne pro úspěšný prodej, si taky písemně nechte zanést do zprostředkovatelské smlouvy, nenechte se odbýt, protože jak jistě víte, co není psáno, to není dáno. U mě máte písemnou garanci poskytnutých služeb vždy.


Na služby pro mé klienty a jak probíhá spolupráce se mnou se podívejte tady: Moje realitní služby pro prodávající.

Aktuální reference jako důkaz místo slibů.

      

 Jindřich Kuthan.cz - realitní makléř na Firmy.cz

Potřebujete i vy dobře prodat nebo se jen něco poradit z oblasti realit? Ozvěte se mi, jsem tady pro vás. Můžete volat na číslo 603150646. Pokud upřednostňujete komunikaci po emailu, pište na reality@jindrichkuthan.cz nebo využijte kontaktní formulář, kde mi můžete zanechat zprávu, rád Vám odpovím na Vaše otázky.

"Udělám maximum, abyste vy mohli dělat minimum. Se mnou se opravdu nemusíte o nic starat."

Jindřich Kuthan
Autor: Jindřich Kuthan

Vítám Vás na mých stránkách.

Jmenuji se Jindřich Kuthan a jsem realitní makléř.

„Poskytuji službu realitního zprostředkování, řeším lidem problém s časem a financemi a dávám svým klientům jistotu, že vše bude provedeno tak, jak má.“

V realitním oboru pracuji od roku 2008 a mohu říci, že se má práce stala i mým koníčkem, takže i ve volném čase studuji realitní trh, vývoj, novinky, nové strategie a v neposlední řadě i to, jak se pro vás stát tím nejlepším makléřem.

Prodat vaši nemovitost za co nejvyšší cenu k vaší plné spokojenosti je samozřejmostí, kterou očekává každý klient. Mojí přidanou hodnotou ale je, že se při prodeji své nemovitosti budete cítit bezpečně a budete dobře spát, veškeré starosti a zodpovědnost totiž necháte na mou hlavu.
A to je přece fajn, ne? 

Mým cílem je spokojený klient, který po skončení obchodu je natolik spokojen se svým výběrem makléře, že rád doporučí mé služby svým známým a přátelům.

Vždy dávám přednost otevřenému dialogu, kdy vyslechnu klientovy potřeby a přání a zároveň navrhuji individuální řešení. Zakládám si na osobním a férovém jednání, kdy podání ruky je pro mne stejně závazné jako bych podepsal smlouvu. Jsem opravdu velmi rád, že mohu jako důkaz mých kvalitních služeb, ukázat reference spokojených klientů.

Za každým prodejem nemovitosti se totiž skrývá lidský příběh. A to je důvod, proč by nikdo neměl tak důležitý životní krok podceňovat. Ani prodávající, ani makléř.

Prodej nemovitosti pro vás nemusí být stres ani nejistota, bezstarostně vás celým prodejem provedu. Zároveň ale máte celý proces prodeje pod kontrolou, své klienty totiž vždy nejdříve seznámím s celým postupem a strategií a během celého prodeje je pak průběžně informuji, jak se vše vyvíjí.

Za mnoho let mé praxe jsem načerpal mnoho nejen obchodních zkušeností, prošlo mi rukama několik desítek nemovitostí, takže jsem schopen Vám poradit i při komplikovaných prodejích. Péči o prodej nemovitosti věnuji maximum, aby vše směřovalo k úspěšnému zakončení obchodu. Tím ale naše spolupráce končit nemusí, jsem vždy každému klientovi k dispozici i po skončení obchodu.

Chcete se na něco zeptat? Zavolejte mi nebo napište zprávu.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení